Kačių mityba ir sveika odos bei kailis

Jūsų katės oda ir kailis yra gyvybiškai svarbūs sveikatai. Tai didžiausias jų kūno organas, padedantis jas apsaugoti, kai jos netyrinėja ir palaiko jų šilumą šaltesniais mėnesiais.

Plaukų danga sudaryta beveik vien tik iš baltymų. Jei katės mityboje nėra pakankamo kiekio ir kokybės baltymų, plaukai gali iškristi arba tapti sausi, silpni ir trapūs.

Kodėl mityba svarbi odos ir kailio sveikatai?

Baltymų randama tiek gyvūninės, tiek augalinės kilmės ingredientuose. Gyvūniniuose baltymuose yra visų amino rūgščių, kurių katėms reikia, o augaliniuose baltymuose gali būti tik kai kurios svarbios amino rūgštys. Katėms reikia gyvūninių baltymų, kad galėtų pasiekti optimalią sveikatą. 

Riebalai taip pat gali būti randami ir gyvūninės, ir augalinės kilmės ingredientuose. Jie yra įtraukti į odos ląsteles kaip riebalų rūgštys. Yra dvi pagrindinės riebalų rūgštys odos ir kailio sveikatai. Linolo rūgštis palaiko kačių odos ir kailio būklę. Be pakankamo linolo rūgšties kiekio, katėms gali pasireikšti blankus, sausas kailis, plaukų slinkimas, riebi oda ir padidėjęs jautrumas odos uždegimui. Katėms taip pat reikalinga arachidono rūgštis normaliai odos ir kailio sveikatai. 

Šios abi omega-6 riebalų rūgštys randamos gyvūnų audiniuose, pavyzdžiui, vištienos riebaluose, bei augaliniuose aliejuose (kukurūzų ir sojų). Vis dėlto, daugumos komercinių kačių pašarų sudėtyje yra daugiau nei pakankamas omega-6 riebalų rūgščių kiekis. Kadangi šios riebalų rūgštys gali virsti junginiais, kurie skatina odos uždegimą, svarbu pašare subalansuoti omega 6 riebalų rūgštis su omega-3 riebalų rūgštimis, kurios neskatina uždegimo.

Omega-3 riebalų rūgštys randamos žuvų miltuose ir kai kuriuose augaluose, pavyzdžiui, linuose. 

EUKANUBA mitybos specialistų tyrimai parodė, kad derinant riebalų šaltinius pašare santykiu 5-10 omega-6 riebalų rūgščių su 1 omega-3 riebalų rūgščių, lemia puikią odos ir kailio sveikatą.

VITAMINAI IR MINERALAI

Vitaminai ir mineralai yra būtini sveikai odai ir kailiui. Geriausias būdas aprūpinti šiomis maisto medžiagomis yra visavertis ir subalansuotas pašaras, kurio sudėtyje yra tinkami gyvybiškai svarbių vitaminų ir mineralinių medžiagų, kiekiai o ne per papildus.

Vitaminai ar mineralai Svarba odos ir kailio sveikatai
Vitaminas A Būtinas odos augimui ir atsistatymui
Vitaminas E Apsaugo odos ląsteles nuo oksidacinės žalos
Vitaminas C Padeda gyti žaizdoms
Biotinas Padeda panaudoti baltymus
Riboflavinas (B2) Reikalingas riebalų ir baltymų apykaitai
Cinkas Reikalingas riebalų ir baltymų apykaitai
Varis Dalyvauja audinių, pigmentų ir baltymų sintezėje

KAILIO BŪKLĖS POKYČIAI

Pašaras, dažnai manoma, yra veiksnys, kai pastebimi pokyčiai odos ir kailio būklėje. Labiausiai paplitę šių pokyčių priežastys, vis dėlto, yra metų laikas ir gyvenimo etapas. Kai ateina šalti orai, dauguma kačių užsiaugina storą kailį, kuris padeda išlaikyti šilumą viduje ir šaltą orą išorėje. Kai orai pradeda šilti, jos numeta storą, sunkų kailį.

Dauguma kačiukų jau gimsta su minkštu, pūkuotu kailiu, tačiau su amžium užauga šiurkštesni kailis. Nėščioms ar žindančioms katėms taip pat gali pasikeisti kailio būklė ar pradėti slinkti plaukai.